Nový Telečkov se nachází  20 km severně od Třebíče ve východní části Českomoravské vrchoviny, v nadmořské výšce 553 m. Jeho katastrální území měří 368 ha a žije zde přibližně 108 obyvatel.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1236. Od těch dob náležela oslavanskému panství. V průběhu let došlo k několika změnám vlastnictví a přiřazování. Roku 1990 se ves opět osamostatnila.

Dominantou Nového Telečkova je kaplička Panny Marie z roku 1832 s několika solitéry vzrostlé zeleně, která se nachází  ve středu obce .

 

Společenské akce probíhají ve zdejším kulturním domě pod záštitou místního Sboru dobrovolných hasičů, který byl založen již v roce 1950.

 

Okolí obce náleží do Chráněné krajinné oblasti Třebíčsko. Jedná se o oblast bohatého výskytu zvěře a ráj houbařů. Návštěvníci tu mohou podnikat turistiku, cyklistiku či se koupat v nedalekém nově zrenovovaném rybníku.   

Na konci obce visí na stromě turistický rozcestník. Ve vzdálenosti do šesti km lze navštívit koupaliště, muzeum či zámek ve Velkém Meziříčí, zámek Budišov nebo např. lyžařské středisko Ski Fajtův kopec. 1km od obce se nachází rozhledna Rubačka.


Nový Telečkov na mapáchNový Telečkov.

 Novy Teleckov