Zajímavosti v okolí


DUB LETNÍ u Oslavičky

Na příjezdu od Oslavičky, na soukromém pozemku u zemědělského objektu, najdete památný Dub letní.  Strom roste ve zdálenosti asi 400 metrů od železniční zastávky Oslavička. Za památný byl vyhlášen v únoru roku 1976. V roce 1993 byl naměřen obvod kmene ve vv. 660cm. V roce 2002 pukl středovou částí kmene. V roce 2009 byl naměřen obvod kmene ve vv. 880cm. Výška stromu je 14 metrů a průměr koruny 25 metrů. Stáří stromu je odhadováno na 400 - 450 let. V roce 2009 byla zbudována podpěra, která drží jednu z kosterních větví stromu a brání tak jeho dalšímu poškození rozlomením.

Strom na mapě - následujte odkaz


ROZHLEDNA RUBAČKA

Rozhledna Rubačka byla postavena v roce 2009. Je to ocelová konstrukce tyčící se do výšky sedmi metrů nad vodojem, který katastrem spadá pod blízkou obec Baliny. Po zdolání dvaačtyřiceti schodů se můžete kochat pohledem na část Velkého Meziříčí a Českomoravskou vrchovinu. V době vzniku rozhledny se otvíral pohled i na balinské údolí. Ten v dnešní době bohužel zakrývají okolní vzrostlé stromy. Nadmořská výška místa je přibližně 590 metrů. Na rozhlednu se dostanete vpravo ze silnice od Oslavičky na Nový Telečkov. Na směr k rozhledně upozorňuje směrová šipka u silnice. Rozhledna je celoročně volně přístupná.

Rubačka na mapě - následujte odkaz


Obecní - Vostálův rybník

Obcení rybník na mapách označovaný také jako Vostálův najdete západně od obce. V letech 2008 až 2010 prošel rekonstrukcí hráze a celkovou revitalizací. V každém ročním období je jeho okolí velice pěkné a vždy upravené.

Obecní rybník na mapách - následujte odkaz


TOPlist